Príhovor zástupcu prešovských sestier pred vilou P. Pašku

24. februára 2016 Uverejnil

Príhovor zástupcu prešovských sestier na protestnom zhromaždení
v stredu 24.2.2016 pred vilou Pavla Pašku
v mestskom parku v Košiciach

Dobrý podvečer, vážení priatelia,

stojím tu hlavne v mene troch stoviek sestier a pôrodných asistentiek, ktoré dali výpovede v prešovskej fakultnej nemocnici, ale aj štyroch košických sestier, ktoré odmieta prijať riaditeľ košickej nemocnice.

Našimi výpoveďami sme chceli poukázať na dlhodobú kritickú situáciu sestier v slovenskom zdravotníctve. Na alarmujúci fakt, že ročne zo slovenského zdravotného systému odchádza 900 sestier, pretože v ňom nevidia perspektívu zostať. Vládna moc prišla s návrhom odmeňovania pre zdravotníckych pracovníkom, ktorý v ničom nereflektoval dlhodobé vyjednávania a diskusiu s profesijnými a odborovým organizáciami.

Skrátka, urobili si po svojom, aj keď sa dlhé roky či už za vlády Zuzany Zvolenskej alebo za ministra Čisláka tvárili, že s nami diskutujú.

Naše súčasné požiadavky nevyžadujú ani euro zo štátneho rozpočtu. Chceme iba návrat sestier a pôrodných asistentiek na svoje pôvodné pracovné pozície tak, ako im to sľúbil 5.februára predseda vlády Robert Fico.

Preto sme tu a obraciame sa na P. Pašku, aby došlo k zmene rozhodnutia , došlo k zmene rozhodnutia pomstiť sa sestrám za ich odvahu a ich snahu zastaviť pokles kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov .

Ďakujem za pozornosť.