Výzva predsedníčky OZ SaPA

6. októbra 2013 Uverejnil

Milé kolegyne,

rada by som sa Vám prihovorila po, dovolím si povedať, médiami aj verejnosťou najsledovanejšej protestnej akcii slovenských sestier a pôrodných asistentiek v porevolučnom období. Ako prvé by som veľmi rada zo srdca poďakovala všetkým kolegyniam, ktoré sa stanovania pred Úradom vlády SR zúčastnili, prišli nás osobne podporiť alebo vyjadrili podporu a solidaritu iným spôsobom.

Z Vašich ohlasov som sa dozvedela, že ste mnohé po celom Slovensku so zatajeným dychom sledovali túto akciu. Veľa toho, čo sa v stanovom mestečku stalo, ste videli, vypočuli si, či prečítali v rôznych médiách, no prinášam Vám aj zopár autentických videí, ktoré Vám priblížia atmosféru tohto protestu:

Occupy Námestie slobody – Sestry bojujú za svoje i naše práva

Neberte nám sestry – Deklarácia sestier a pôrodných asistentiek

Naše sestry sa nenechajú rozdeliť – stanovačka na Námestí slobody

Mnohé si určite kladiete otázku, že síce to všetko bolo pekné, ale čo ďalej. Musím zdôrazniť, že stanovanie bolo iba začiatok našej cesty za lepšími pracovnými podmienkami. Prvou našou úlohou po proteste je odolať štiepeniu, o ktoré sa už teraz pokúšajú vládni politici špeciálnou ponukou výlučne určenou pre štátne, fakultné, mestské a župné nemocnice. Túto ponuku nie sme ochotné prijať z dvoch dôvodov. Jednak preto, že bola táto ponuka nekonkrétna a nehovorila o žiadnych termínoch realizácie. No hlavným dôvodom je jasná snaha prostredníctvom tohto návrhu rozdeliť nás a oslabiť tak, aby nakoniec nebolo nutné splniť sľuby ani spomínaným typom nemocníc.

Veľa sme sa počas týchto troch hektických dní naučili. Hlavne však to, že ak sa niečoho politici skutočne boja, tak je to naša jednota a nezlomné presvedčenie, že pravda je na našej strane. Teraz ako ešte nikdy predtým, sa stala naliehavou potreba nášho ďalšieho posilnenia.

Preto apelujem na vás-členky nášho odborového združenia, oslovte, prosím, svoje váhajúce kolegyne. Práve teraz máme jedinečnú šancu, zobrať svoju budúcnosť do vlastných rúk. Nezabudnime na to, že zlepšenie nášho sociálneho postavenia nám nikto nedá zadarmo a my samotné si ho musíme vybojovať. Tie kolegyne, ktoré ste ešte nevstúpili do odborov, lebo ste v nich nevideli zmysel, sme dúfam, aspoň sčasti presvedčili. Keď sme rozkladali v stredu stany pre Úradom vlády, politici sa o nás zaujímali iba okrajovo. Až obrovský záujem médií a verejnosti ich prinútil zmeniť názor, a tak nás navštívila osobne ministerka zdravotníctva Z. Zvolenská, aj keď deň predtým tvrdila, že nepríde a prijal nás aj predseda vlády Robert Fico. Nie zo sympatií voči nám, ale pod silou médií a ohlasu širokej verejnosti!

Rozšírenie radov Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek, ako aj vznik nových organizácií v ďalších nemocniciach po celom Slovensku, bude ďalším silným signálom pre vládu SR, že nás nemožno brať na ľahkú váhu. Vznik nových organizácií v nemocniciach, mohli sme sa o tom už v priebehu roka veľakrát presvedčiť, je aj nenahraditeľným nástrojom vyjednávania pri zlepšovaní pracovných podmienok v konkrétnych nemocniciach. Začiatok októbra 2013 bol zlomom v boji sestier a pôrodných asistentiek za lepšie sociálne postavenie. Naše odbory nadobudli počas protestnej akcie veľký kredit medzi koaličnými i opozičnými politikmi, boli pozitívne prijaté médiami, aj širokou verejnosťou. Teraz je len na našej aktivite, našej každodennej práci, ako túto jedinečnú šancu nepremárniť.

Skončím poslednou vetou, ktorú som povedala na piatkovom brífingu pred ukončením protestu:

SME PRIPRAVENÉ DOVIESŤ TENTO BOJ DO VÍŤAZNÉHO KONCA.
Bez Vašej podpory to ale nedokážeme.


S pozdravom
“ „Mgr. Monika Kavecká,“