LOZ: Drucker by mal komunikovať so sestrami

28. apríla 2016 Uverejnil

WEBNOVINY.SK
26.Apríla 2016 9:59 SITA

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský pripomenul, že sestry a pôrodné asistentky sú pre slovenské zdravotníctvo a pre pacientov nenahraditeľné.

Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva ministra zdravotníctva SR Tomáš Druckera na intenzívnu komunikáciu so zástupcami odborových a stavovských organizácií sestier a pôrodných asistentiek. Uviedol to v utorok v stanovisku predseda LOZ Peter Visolajský.

“LOZ si mimoriadne cení prácu sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sú najbližšími spolupracovníkmi lekárov v zdravotných zariadeniach a práve od úzkej kooperácie medzi lekármi a sestrami závisí konečný výsledok – zdravie pacientov,” vysvetlil Visolajský.

Prečítajte si celý článok na WEBNOVINách
http://vzdravotnictve.webnoviny.sk/loz-drucker-by-mal-komunikovat-so-sestrami/

Predseda LOZ pripomenul, že v predošlom volebnom období boli vzťahy medzi ministerstvom zdravotníctva a profesnými organizáciami sestier vážne narušené.

“V súčasnosti je nevyhnutné vynaložiť zvýšenú aktivitu pri urovnaní narušených vzťahov z predošlých rokov. Zdôrazňujem, že k vyhroteniu situácie v posledných mesiacoch došlo predovšetkým veľmi zlou komunikáciou ministerstva zdravotníctva,” doplnil Visolajský.

Požiadavky sestier sú podľa lekárov adekvátne ich úlohe v zdravotníctve, a preto by mal v nich minister zdravotníctva vidieť rovnocenného partnera na dialóg. “V súčasnosti má Slovenská republika výrazný podpriemer sestier na tisíc obyvateľov v rámci krajín OECD,” konštatoval predseda LOZ.

Zároveň je podľa Visolajského v slovenskom zdravotníctve vysoký priemerný vek sestier, veľký počet v preddôchodkovom veku a nízky prírastok mladých sestier, čo vedie ku každoročnému znižovaniu počtu sestier o približne 900.

Bez jasnej koncepcie riešenia sestier bude Slovensko podľa LOZ do niekoľkých rokov čeliť ich vážnemu nedostatku. “Preto je dôležité zo strany ministra zdravotníctva venovať postaveniu sestrám mimoriadnu pozornosť, vypočuť si ich oprávnené požiadavky a adekvátne na ne reagovať,” uzavrel Visolajský.