Prejav Mgr. Moniky Kaveckej, predsedníčky OZ SaPA, z dnešného protestu učiteľov

25. januára 2016 Uverejnil

PREJAV 25.1. 2016

Milí priatelia,

ďakujem za pozvanie a som rada, že tu môžem byť dnes s vami. Od dnešného rána zostalo zavretých mnoho škôl, ešte viac je takých, ktoré prešli pre štrajk časti učiteľov do dočasného, krízového režimu.

Je možné, že od 1. februára ostane zavretých niekoľko nemocníc so spádovou oblasťou okolo jedného milióna pacientov.

Tak učitelia ako aj sestry sa od kompetentných namiesto riešenia situácie dozvedajú, ako im v poslednom čase mimoriadne stúpali platy, ako dobre sa majú a čo vlastne chcú. Spoločne tiež počúvajú, že ak neustúpia od svojich požiadaviek, budú ľahko nahraditeľní.

Ďalším spôsobom zastrašovania učiteľov aj sestier sú vyhrážky zrušením zariadení, kde pracujú. Nám sa vyhrážajú zrušením nemocnice v Žiline a výrazným obmedzením činnosti v prešovskej nemocnici. A za všetko si môžem samozrejme podľa nich my sami. Od viacerých učiteľov, ktorí vstúpili do štrajku som počula podobné skúsenosti, chcú zrušiť ich školy. Musím zdôrazniť, že ak budeme jednotný, nikto nás neporazí a žiadne školy ani nemocnice nebudú zrušené. Teraz je dôležité vydržať a odolať tlakom.

Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico nám odkázal, že on nemôže už nič spraviť. Nie je to pravda. Legislatívny proces je stále možné otvoriť, má k dispozícii 83 poslancov a celú vládu. Ak to nie je schopný urobiť Robert Fico, tak potom kto iný. Je nízky predpoklad, že vznikne v najbližšom desaťročí vláda jedného politického subjektu, a tak sa budú môcť v prípade koaličnej vlády strany vyhovárať na seba navzájom, prečo nemôžu vyhovieť požiadavkám sestier aj učiteľov. Vyzývam preto Roberta Fica ako predsedu najsilnejšieho politického subjekt na Slovensku, aby začal konať a urýchlene inicioval rokovania so zástupcami sestier a učiteľov s cieľom expresného prijatia potrebnej legislatívy.

Rada by som tiež zdôraznila, že nie sme agentmi opozície. Myslíme si o dnešných politikoch svoje. Nezabúdame na nesplnené sľuby aj z ich strany. Máme ešte v živej pamäti sľub jedného z lídrov opozičných strán pred prezidentskými voľbami, že vypracuje návrh na Ústavný súd SR kvôli kriminalizácii zdravotníkov. Nič sa neudialo. Vravím to preto, aby sme sa nespoliehali na opozíciu, ktorá aj v tejto chvíli vykazuje malú aktivitu, nezvoláva parlament ani nijakým spôsobom netlačí na vládu. Aj opozícia má možnosť nás presvedčiť iba svojimi skutkami. Som presvedčená, že sa musíme teraz aj v budúcnosti spoliehať výlučne na vlastné sily.

Verím, že Robert Fico sa s nami sestrami a zástupcami učiteľov stretne tento týždeň a dohodneme sa. Ak sa tak nestane treba už teraz jasne povedať, že zodpovednosť za problémy v poskytnutí adekvátnej zdravotnej starostlivosti a rozvrat slovenského školstva nesie predseda vlády Robert Fico. Nad týmto si pán premiér ruky neumyjete ako Pilát Pontský!

Ďakujem za pozornosť.