Reakcia OZ SaPA na vyjadrenie premiéra v relácii o 5 minút 12

31. januára 2016 Uverejnil

TLAČOVÁ SPRÁVA OZ SAPA – PRVÁ ČASŤ

Predseda vlády SR Robert Fico v posledných dňoch zvýšil útoky na sestry vo výpovediach, keď uviedol, že sestry odchádzajú od svojich pacientov.

V prílohe prinášame dôkaz, že sestry sú z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina dnes o polnoci doslova vyháňané.

V priloženom dokumente, ktorý je podpísaný riaditeľom FNsP Žilina Ivanom Mačugom, ich písomne vyzýva, aby o 00:00 opustili pracovisko zamestnávateľa. V dokumente sa zároveň uvádza, že v tomto čase už na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny nebude žiaden pacient.

Pevne veríme, že sa to o polnoci stane skutočnosťou. Máme však obavy, že tomu tak nebude.

Mgr. Monika Kavecká
predsedníčka OZ SaPA



TLAČOVÁ SPRÁVA OZ SAPA – DRUHÁ ČASŤ

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek podporuje zámer jednej z parlamentných politických strán na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR začiatkom budúceho týždňa.

Považujeme to za konštruktívnu snahu o zmenu nevyhovujúcej legislatívy v skrátenom legislatívnom procese, ktorá by dokázala v krátkom čase zvrátiť krízovú situáciu v slovenskom zdravotníctvu. Považujeme za férové, aby sa k požiadavkám sestier vyjadrili všetky parlamentné politické strany a svojim hlasovaním na pôde Národnej rady SR ukázali, ako im na budúcnosti celého sesterského stavu v slovenských nemocniciach záleží.

Pripomíname, že požiadavky sestier, pre ktoré vstúpili do výpovedí, nepredstavujú prehnané požiadavky a sú priamou reakciou na alarmujúce trendy v slovenskom zdravotníctve. Každoročne sa zo sesterského registra na Slovensku odhlasuje 900 sestier, ktoré mieria do zahraničia, kde je ich renomé mimoriadne vysoké a podobné je aj ich finančné ohodnotenie.

Vyzývame všetky parlamentné politické strany, aby podporili túto iniciatívu a svojimi podpismi pomohli k skorému zvolaniu mimoriadnej schôdze parlamentu, kde by sa urýchlene vyriešila krízová situácia v nemocniciach.

Mgr. Monika Kavecká
predsedníčka OZ SaPA


“ „Mgr. Monika Kavecká“