Sestry na dlažbe, pacienti v ohrození, ale stále je na predražených právnikov!

2. marca 2016 Uverejnil

To, že fungovanie nášho zdravotníctva visí na vlásku a že je veľkou korupčnou dierou vedia asi všetci.

Článok publikovaný na blogu Eriky Jurinovej – jurinova.blog.sme.sk

Návšteva vo Fakultnej nemocnici v Prešove

V pondelok moja kancelária požiadala o návštevu vo Fakultnej nemocnici v Prešove na utorok. Zdalo sa mi korektné mať informácie z oboch strán, keďže som mala zatiaľ len telefonický kontakt so sestrami. Chcela som sa osobne presvedčiť ako nemocnica funguje. Do večera sme sa však odpovede od vedenia nedočkali. V utorok ráno sme urgovali prijatie. Zdalo sa, že s nechuťou, ale nakoniec stretnutie potvrdili. Čakalo nás vedenie nemocnice a priznám sa, že som nadobudla celkom dobrý dojem.

Dnes, po zhruba mesiaci a pol, im v nemocnici stále chýba približne 150 sestier. Každým dňom čakajú, ktorá z odídených sestier príde so sklonenou hlavou požiadať o prijatie. Vedenie odmieta spoločne jednať o návrate zaučených, hotových, kvalifikovaných sestier. Radšej zamestnali sestry, ktoré ošetrovateľstvo dlhšie nepraktizovali, dôchodkyne, s neúplnou kvalifikáciou…

Pomsta vedenia?

Videla som krásne nové oddelenia vybavené super technikou, ktoré sú obsadené na polovicu (nie je to presné), no mohli by pracovať naplno! Sestry majú pred bránami, ale jednať s nimi nechcú. Vyvolávajú medzi nimi väčší strach a neistotu akú si zaslúžia. Beriem to zo strany vedenia ako pomstu. Podobný scenár pri prijímaní (dopĺňaní) sestier platí i pre ostatné nemocnice, kde si dovolili sestry podať výpovede.

Neskôr som sa stretla i so sestrami. Sestry (ich právny zástupca) žiadali o možnosť rokovania hneď 7. februára, teda deň po premiérovom výroku. Mailom i sms prejavili ochotu rokovať. Tá však nebola vedením opätovaná, naopak vedenie tvrdí, že nikdy oficiálnu ponuku na rokovanie od odborárok nemali. Pýtam sa, prečo bola riaditeľovi a jeho zástupcom prednejšia politika ako pacienti? Na čo čakali? Čo chceli dosiahnuť? Pravdepodobne totálne poníženie sestier ako porazených. Je toto naozaj v záujme pacientov? Prečo vedeniu radšej neprekáža, že krásne oddelenia fungujú len spolovice?

Predražené právne služby

No a pozrime sa ešte na jednu zmluvu, na – podľa mňa – predražené, či exkluzívne právne služby! Prešovská nemocnica má zmluvu s advokátskou kanceláriou Goga a spol. s.r.o., ktorej platí takmer 8 tisíc eur mesačne. Pritom porovnateľná Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica má zmluvu na právne služby na cca 1 300 eur mesačne a Univerzitná nemocnica Martin dokonca len na 720 eur! Za čo platia v Prešove násobne viac sme sa zatiaľ nedozvedeli, lebo základná zmluva nie je na webe k dispozícii, iba jej dodatky. Mám však podozrenie, že bývalé i terajšie vedenie takto zabezpečuje prácu im blízkym ľuďom.

Je mi zle aj z toho, ako sa peniaze umárajú namiesto toho, aby šli na miesta, kde sú potrebné. Preto som podala podnet na prešetrenie hospodárneho vynakladania finančných prostriedkov prešovskej nemocnice na NKÚ.

Článok publikovaný na blogu Eriky Jurinovej – jurinova.blog.sme.sk