KDH vyzýva premiéra, aby riešil situáciu v Prešove

26. februára 2016 Uverejnil

Podľa poslancov Jána Hudackého a Pavla Zajaca pretrváva v prešovskej nemocnici vážna situácia.

Premiér Róbert Fico by mal naplniť svoje sľuby a zariadiť, aby sa všetky zdravotné sestry, ktoré dali výpovede, mohli vrátiť k lôžku pacienta. Vyzvala ho k tomu na pondelkovom brífingu v Prešove dvojica poslancov NR SR za KDH Ján Hudacký a Pavol Zajac.

Ako poznamenal Zajac, netreba k tomu otvárať rozpočet, ani prijímať špeciálnu legislatívu. “Stačí zdvihnúť telefón, zavolať ministrovi zdravotníctva a ten dá pokyn riaditeľom nemocníc,“ uviedol s tým, že ak v prešovskej nemocnici jej vedenie na čele s riaditeľom neplní verejný prísľub premiéra, mal by takéto vedenie odvolať.

Zajac je presvedčený, že súčasnou stratégiou ide vedeniu o to, aby hralo na čas, ponížilo a pokorilo sestry a urobilo medzi nimi rozpor, pretože niektoré sú z hľadiska svojej ekonomickej situácie nútené opäť pracovať. Nekomunikovaním s predstaviteľmi sesterských odborov má nemocnica vytvárať tlak, aby boli sestry nútené vrátiť sa do nemocnice jednotlivo.

Celý článok je uverejnený na vzdravotnictve.webnoviny.sk
http://vzdravotnictve.webnoviny.sk/kdh-vyzyva-premiera-aby-riesil-situaciu-v-presove/

Chýbajú sestry špecialistky

Podľa poslancov je v nemocnici nedostatok sestier špecialistiek, ktoré sú nutné na záchranu ľudských životov. Ako uviedol Hudacký, majú informácie od lekárov, že sú ohrozované operačné zákroky, kde chýbajú špecializované sestry a novým sestrám chýba potrebná prax. “Je potrebné, a to záleží na vedení nemocnice, aby komunikovalo so sestrami a mohli by sa rýchlo vrátiť do stavu, keď budú poskytovať stopercentnú zdravotnú starostlivosť a operačné zákroky,“ povedal Hudacký.

Zajac porovnal súčasnú situáciu s tou, ktorá v prešovskej nemocnici nastala v roku 2011 pri štrajku lekárov. Rozdiel bol vraj v tom, že pred piatimi rokmi sa neustále rokovalo a hľadali sa spoločné riešenia so zástupcami odborov. V súčasnosti to tak nie je. “Takéto veľmi ťažké situácie sa dajú riešiť len prijatím určitých kompromisov. A na to musí byť ochota na oboch stranách. Na to je ale potrebné rokovať a keď sa nerokuje, pozície sa stávajú zákopovými a môže na to trpieť pacient,“ dodal Zajac.

Celý článok je uverejnený na vzdravotnictve.webnoviny.sk
http://vzdravotnictve.webnoviny.sk/kdh-vyzyva-premiera-aby-riesil-situaciu-v-presove/