SPOLOČNÉ TLAČOVÉ VYHLÁSENIE OZ SaPA a IVU

25. februára 2016 Uverejnil

V Bratislave, 24. februára 2016

Dnes 24. februára sa uskutočnia dva zásadne protesty voči situácii v dvoch kľúčových oblastiach – v zdravotníctve a v školstve.

Dôvodom protestu Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek je ignorovanie stavu v zdravotníctve, ktorý je pre sestry alarmujúci. Ich počet každým rokom ubúda a pre katastrofálne platové podmienky mladé sestry odmietajú do slovenských nemocníc nastúpiť. Preto bude slovenské zdravotníctvo do niekoľkých rokov bez sestier. Ďalším zásadným problémom je plytvanie financií v zdravotníctve. Výsledkom je nedostatočná zdravotná starostlivosť pre pacientov.

Protest sestier sa uskutoční pred vilou Pavla Pašku na adrese Mestský park 1 v Košiciach o 18:00.

Dnešné protestné zhromaždenie vysokoškolských pedagógov a študentov je reakciou na stále trvajúce ignorovanie požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov zo strany štátnych orgánov. Sme presvedčení, že je našou morálnou povinnosťou zastať sa kolegov a kolegýň z materských, základných a stredných škôl. Vyzývame štátne orgány, aby prestali šliapať po ľudskej dôstojnosti a korektne zareagovali na hlas občanov. Ten je dnes už taký silný, že ho v žiadnom prípade nemožno považovať za „symbolické gesto jednotlivcov.“

Protest vysokoškolských pedagógov, študentov a učiteľov z regionálneho školstva sa uskutoční dnes o 18:00 hodine na Dominikánskom námestí.

Učitelia a sestry sa dnes rozhodli navzájom podporiť v boji za dosiahnutie svojich požiadaviek. Ich protesty v tejto chvíli prerástli pôvodný rámec orientovaný do vnútra vlastných rezortov a vychádzajú do ulíc ako rovnocenní občania, ktorých zjednotil spoločný cieľ. Dnes budú spoločne stáť učitelia vedľa sestier, aby tak demonštrovali osobnú statočnosť, silnejúcu sebaúctu a vzácnu senzibilitu na spoločenské dianie, deformácie a pokrivenia v súčasnej spoločnosti. Oba protesty sa dištancujú od akejkoľvek politickej strany. Zhromaždenie je adresované všetkým predstaviteľom štátnej moci bez rozdielu.

Nech je tento historický precedens nezištného podania pomocnej ruky formou solidárneho štrajku príkladom a motiváciou pre ostatných občanov. Lepšie školstvo a zdravotníctvo nám nezabezpečia jednotlivci reprezentujúci štátnu moc, zmeniť ho k lepšiemu môžeme len my sami. Podporte túto myšlienku na našich dnešných protestoch. Školstvo a zdravotníctvo sa nás týka.Za Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek
Monika Kavecká predsedníčka OZ SaPA

Za štrajkový výbor Iniciatívy vysokoškolských učiteľov
Alžbeta Bojková, FF UPJŠ v Košiciach