VYPOVEDať poslušnosť
V nabližšom čase dôjde k rozuzleniu dlhoročného problému slovenských sestier. Pripomeňme, prečo to celé muselo zájsť až sem.
Prvé obdobie poslušnosti
Ak by sa dalo zo sľubov zbohatnúť, tak my sestry by sme boli peniazmi oblepené od hlavy až po päty. Bohužiaľ zo sľubov sa nebohatne, zo sľubov sa nedá najesť, sľubom sa dá len poslušne veriť. My sestry sme poslušne verili mnohým sľubom. Keď poslanci Národnej rady SR vo februári 2012 schválili zákon o navyšovaní platov sestrám 141 hlasmi verili sme, že to myslia vážne a nie je to len predvolebná povinná jazda. Verili sme, že politická reprezentácia skutočne pochopila potrebu sestier v zdravotnom systéme a má úprimný záujem udržať ich v slovenských nemocniciach.
Po roku a pol prišiel šok, keď Ústavný súd SR rozhodol, že zákon je „neústavný“ predovšetkým z dôvodu, že nie je dostatok finančných prostriedkov na jeho realizáciu. Pri predvolebných kampaniach sa nejako „prizabudlo“ pokryť sľuby aj finančnými prostriedkami. Pripomínam, že na ústavný súd podal námietku Milan Dragula, súčasný poradca premiéra Roberta Fica.
Prišlo ďalšie obdobie poslušnosti
Napriek tejto nespravodlivosti sme ďalej pokračovali v rokovaniach. Poslušne sme sa stretávali s meniacimi sa ministrami zdravotníctva a verili sme sľubom, že chcú sestrám pomôcť. Verili sme, že ministri chápu situáciu, kedy sestier v slovenskom zdravotníctve dramaticky ubúda a ich vekový priemer sa zvyšuje. Verili sme, že na ministerstve zdravotníctva vedia čítať a počítať, keď uvidia štatistiku OECD o počte sestier na obyvateľa, kde sme 25 % pod priemerom týchto vyspelých krajín, budú sa snažiť katastrofálnu situáciu vyriešiť.
Za tie tri roky rokovaní nám zástupcovia ministerstva zdravotníctva na každom stretnutí deklarovali, že finančných prostriedkov nie je dosť a že musia trpezlivo hľadať finančné prostriedky na pokrytie našich základných nárokov. To nám opakovali stále, aj keď sa množili dôkazy o tom, že slovenské zdravotníctvo je pre vyvolené skupiny zlatá baňa a tá sa nerada delí o peniaze so sestrami. Luxusné dovolenky, drahé autá, aj vily niečo stoja a snáď len sestry by ich nechceli svojimi požiadavkami odtŕhať od úst zdravotníckym oligarchom?
My sestry s množstvom nadčasov a veľkou zodpovednosťou za pacientov sme v tejto hre na slovenské zdravotníctvo len úbohým, zle plateným komparzom. Hlavné hviezdy dostavajú najväčšiu časť honoráru a my sa akurát bezmocne pozeráme na stále nové a nové diely tejto hry – ozdravné plány od kotolníka, piešťanské CT, teta Anka a nepochybne za krátky čas sa objavia nové a nové kauzy.
Byť trpezlivé a poslušné sme dokázali byť dlhé roky, no teraz sme sa rozhodli VYPOVEDať poslušnosť.
Prišiel čas VYPOVEDať poslušnosť
Každá sestra musí zvážiť, či chce ďalej pracovať v týchto podmienkach, keď za svoju celoživotnú prácu plnú obety ju čaká, ak sa ho vôbec dožije, mizerný dôchodok, z ktorého nebude môcť na staré kolená vyžiť.
VYPOVEDAŤ poslušnosť znamená riskovať. Znamená, ale aj dokázať sebe, aj verejnosti, že tu nie sme len komparzisti na to, aby sme sa mlčky pozerali na zdravotníckych oligarchov, ktorým je stále málo.
VYPOVEDať poslušnosť znamená dokázať, že si vážime samých seba, vážime si svoju prácu a stojíme si za adekvátnym ohodnotením našej práce.
VYPOVEDať poslušnosť znamená, že vieme ukázať, na čo reagujú politici. Aby sme uspeli, musíme vystupovať ako dobre organizovaná a vysoko akcieschopná profesijná skupina. To je jediný spôsob ako prinútiť zdravotníckych oligarchov, aby sa delili o svoj špinavý a nezaslúžený zisk. Znamená to, že musíme nasledovať úspešný a inšpiratívny príklad lekárov z konca roka 2011.
Sestry, ak nezastavíme tento zákon, na dlhé roky nebudeme mať šancu na nápravu situácie. Ak nezastavíme tento zákon teraz, sestry v našom zdravotníctve do pár rokov dokonca vymiznú. Náš súčasný boj je poslednou možnosťou ako zachrániť našu profesiu a zabezpečiť si rešpekt, aby nám už nikdy nikto nesiahol nato, čo sme si vybojovali!
(prevzaté z blogu Moniky Kaveckej)
“ „Monika Kavecká“ Zdieľajte na Facebooku. Zdieľajte na Twittri. Zdieľajte na Pintereste.