30 ROKOV PRAXE AJ PRE SESTRY A PÔRODNÉ ASISTENTKY

30. novembra 2022 Uverejnil

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes schválili zvýšenie platov nielen lekárov, ale aj aj sestier, pôrodných asistentiek a ostatného zdravotníckeho personálu.

S pozmeňovacími návrhmi vystúpila predsedníčka nášho odborového združenia Monika Kavecká a poslanec Marek Šefčík. Pre sestry, pôrodné asistentky a ostatných zdravotníkov tak v parlamente spoločne vybojovali k základnej zložke mzdy aj navýšenie za každý odpracovaný rok až do výšky 30 rokov.

Stav v slovenskom zdravotníctve je dlhodobo v alarmujúcom stave a vyžaduje si systémové riešenia. Na nízke mzdové ohodnotenie upozorňujeme už dlhodobo. Veríme, že zlepšenie mzdového ohodnotenia nielen lekárov, ale aj sestier a iných zdravotníkov zastaví odliv do zahraničia, zastabilizuje a zvýši úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, a zároveň motivuje sestry a pôrodné asistentky aby ostali v slovenských nemocniciach.

V našom zdravotníctve dnes chýbajú tisícky sestier. Sú pevnou súčasťou zdravotného systému a zaslúžia si dostatočné mzdové ohodnotenie, ktoré odráža úroveň ich vzdelania, ale aj zodpovednosť v povolaní.