Príhovor Prezidentky SKSaPA – Prešov

11. januára 2016 Uverejnil

Vážené kolegyne, kolegovia, vážení občania,

Dnes je 18 dní do vypršania výpovednej lehoty takmer 800 sestier v Slovenských nemocniciach. Ďalších takmer 200 sestier odíde budúci mesiac.. Prečo sa sestry rozhodli odísť zo Slovenských nemocníc? Ubezpečujem Vás, že to nie je iba kvôli nízkym platom.Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo zmietané kauzami, ktoré dokazujú, že táto vláda a ministri, ktorí sa tu striedajú takmer každý rok nedokážu zabrániť rozkrádaniu peňazí nás všetkých. Nie je nám to ľahostajné ani ako občanom, ani ako zdravotníkom.Systém nefunguje, vládne tu chaos, klientelizmus, korupcia a ten posledný, ktorý tu niekoho zaujíma je pacient. Ale tu nejde o to, aby systém fungoval, ide o to, aby pre úzku skupinu oligarchov znášal zlaté vajcia a na našej ťažkej a náročnej práci profitovala chobotnica, ktorá sa tak zakorenila, že jej chápadlá dosahujú na tie najvyššie pozície nielen v zdravotníctve.

Treba hovoriť o tom, že nás je málo, sme unavené, priemerný vek sestry je 47 rokov a už naozaj nevládzeme. Neohrozíme seba a svoje zdravie iba preto, aby sme udržali funkčným systém, ktorý nám ubližuje najviac! To my sme rukojemníkmi systému!!! Treba hovoriť o tom, že ak mám mať v službe 15 pacientov a v skutočnosti ich je 30, robím prácu za dvoch za ten istý plat!!! Uvedomuje si to niekto?

Podľa OECD bude v EÚ do roku 2020 chýbať pol milióna Sestier. Na Slovensku je vážny nedostatok sestier. Podľa priemeru EÚ by sme mali mať takmer o 12 000 sestier viac podľa prepočtu na 1000 obyvateľov, než máme teraz. V nasledujúcich dvoch mesiacoch chce odísť z nemocníc takmer 1000 sestier a PA, rovnako tento rok odíde zo zdravotníctva do dôchodku takmer 2500 sestier a PA . Ročne pribudne v systéme niečo okolo 300 sestier a ubudne vyše 1200. Ako nahradíme ich úbytok? Kto sa bude starať o našich pacientov ? Malo by to zaujímať práve občanov, pretože politici sa pôjdu liečiť do zahraničia, ale naši občania si to nebudú môcť dovoliť a budú odkázaní na naše zdravotníctvo.
Áno, nedostatok sestier je problém celej Európy, rozdiel je iba v tom, že krajiny EÚ to priznávajú a riešia, kým na Slovensku pred týmto problémom zatvárame oči a tvárime sa, že je všetko v poriadku. Občania a pacienti sestry potrebujú.!!!

Prečo sestier na Slovensku niet?
Pretože odchádzajú nielen za lepším platom, ale hlavne kvôli lepším pracovným podmienkam do zahraničia a tie, ktoré tu zostávajú už nie sú ochotné podporovať svojou obetavou prácou tento chorý systém. Systém, kde vládnu politici , systém , ktorý riadia namiesto odborníkov politickí nominanti, systém, kde sa z takmer 5 miliárd eúr ročne ukradne takmer miliarda !!! Sú to peniaze nás všetkých určené na zdravotnú starostlivosť !!! Zadlženosť štátnych nemocníc takmer pol miliardy eúr, pritom každý občan , vrátane detí dopláca priamymi platbami vyše 300 eúr ročne do systému cez platby za lieky, alebo iné rôzne doplatky.
To je nám naozaj ľahostajné, že z peňazí nás všetkých si ročne takmer miliardu eúr rozdelí chobotnica, prisatá na tento nefungujúci a chaotický systém a že tieto peniaze končia na účtoch v daňových rajoch? ? A vláda, ani ministerstvo neurobia nič, aby tomu zabránili? Naopak, zavádzajú verejnosť tvrdeniami, že nie sú peniaze? Peniaze, ktoré im my vyrábame“ ? Tvária sa, že my sme najväčším problémom zdravotníctva, lebo chceme za svoju prácu adekvátnu mzdu?

V demokratickej krajine by vláda mala okamžite riešiť stav, ktorý tu nastal nie našou vinou. V demokratickej krajine by občan mal právo sa slobodne rozhodnúť a slobodne vyjadriť názor !!! Kam sme to dopracovali? Že sa bojíme otvorene hovoriť o našich problémoch? Že sa bojíme povedať, kde vidíme nedostatky? Že sestry nemajú možnosť ovplyvňovať veci verejné? Že tu žiadny konštruktívny dialóg neexistuje?
Vážené kolegyne a kolegovia, možno si to neuvedomujeme, ale už teraz sme dokázali veľa. Dokázali sme sa vzoprieť systému a niektoré hrdinky dokázali aj stáť si za svojim a nenechať sa manipulovať, zastrašovať a vydierať, pretože veria spolu s nami tomu, za čo bojujeme. Nie sú to iba platy, je to naše sebavedomie a naše postavenie, postavenie ošetrovateľstva, smerovanie zdravotníctva. Nie všetky tieto ciele neuvidíte na výplatnej páske, ale obrovsky nás posunú dopredu. Ďakujem všetkým, ktorí pochopili. Nemôžeme strácať čas s tými, ktorí nechápu, boja sa a majú mnoho, mnoho dôvodov, ktorými ospravedlňujú svoju nečinnosť. Niet inej cesty, bojovať proti svojvôli vlády jednej strany je veľmi ťažké. Je veľmi ťažké, ba až nemožné dosiahnuť niečo tam, kde nie je absolútne žiadny dialóg. Prinútiť ich môžeme jedine týmto spôsobom. Tí, ktorí to nevyužili, zaváhali, či zlyhali si musia sami spytovať svedomie. Som presvedčená o tom, že ak teraz nedosiahneme zásadné zmeny, nikdy sa z toho nespamätáme a budeme stále frustrované z toho, že sme nedokázali postaviť sa samé za seba a vydržať!
Nijako nás neteší, že sme museli pristúpiť k tomuto radikálnemu kroku- k výpovediam a že reálne chceme radšej odísť , ako donekonečna sa nechať zdierať a zavádzať sľubmi. Apelujeme na občanov, aby nás podporili, pretože my nebojujeme za seba. Bojujeme za lepšie zdravotníctvo pre našich pacientov !!! V demokratickej krajine by mali politici mať záujem na tom, aby zdravotnú starostlivosť poskytovali spokojní zdravotníci. Inak systém nebude fungovať.

Teraz potrebujeme byť súdržné a silné, pretože musíme dokázať, že sestry sú nenahraditeľné. Máme podporu verejnosti, pacientov, ktorí chápu naše požiadavky. Pridajte sa k výpovediam. Podporte kolegyne, ktoré bojujú už druhý mesiac! Výpovede podané teraz budú naozaj už iba na podporu Prešova, Košíc, Žiliny, Trnavy, Prievidze, Trstenej, Dolného Kubína, Trenčína, Martina. Dokážme, že sme jedna komunita, veľmi dôležitá komunita! Naše kolegyne, ktoré sa nepridali k výpovediam ani netušia, čím si tie z nás, ktoré výpovede podali museli prejsť a ešte aj čo ich čaká a nechajú nás v tom iba preto, že sa boja? Alebo Vám to nestojí za to? Alebo na to kašlete? Nechcete sa mať lepšie? To Vám naozaj na našej práci nezáleží?

My bojujeme aj za pacientov, aby sa zlepšili pracovné podmienky sestier, aby mal pacient svoju sestru, aby sestra mohla pracovať v priaznivejších pracovných podmienkach, aby ostali slovenské sestry na Slovensku, aby sestry neboli nahrádzané nekvalifikovanými pracovníkmi, aby sa mal aj o nás, keď to budeme potrebovať, kto postarať!- aby to bola slovenská sestra- vzdelaná, schopná, milá a spokojná!!!

Preto vyzývame premiéra, aby začal riešiť túto situáciu !!!

“ „Mgr. Iveta Lazorová, dipl. p. a.,“