Vláda vymenovala za štátnu tajomníčku ministerstva zdravotníctva historicky prvýkrát sestru z praxe. Roky poukazovala na nedostatky v zdravotníctve

26. januára 2022 Uverejnil

Prvýkrát za 30 rokov nastúpi do výkonnej funkcie štátnej tajomníčky sestra Lenka Dunajová Družkovská. Otvára tým možnosti kľúčových diskusií na národnej úrovni nielen ako skúsená manažérka a dlhoročná odborníčka v zdravotníctve, ale jej vymenovanie je potvrdením, že „sestra“ je nosným pilierom slovenského zdravotníctva.

Schopná manažérka a sestra tak oddnes nastúpi do funkcie štátnej tajomníčky na návrh ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý odvolal doterajšieho štátneho tajomníka Kamila Száza. Do úradu by mala nastúpiť nová štátna tajomníčka zajtra, 27.1.2022. Lenka Dunajová Družkovská je námestníčkou pre ošetrovateľskú starostlivosť v Trenčíne a bola pri zrode trenčianskych sesterských odborov v rámci Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (ďalej len „OZ SAPA“).

Historickým momentom pre sestry sa stalo dnešné rokovanie vlády, kedy vláda dala historicky prvýkrát šancu sestre z praxe. Lenka Dunajová Družkovská poukazuje na systémové problémy v zdravotníctve už roky v nemocniciach po celom Slovensku.

OZ SAPA oceňuje jej dlhoročnú prácu v zdravotníctve a pevne verí, že svoje skúsenosti zúročí pri práci na zlepšení stavu slovenského zdravotníctva. Lenka Dunajová Družkovská si svoju funkciu zaslúžila najmä svojou odvahou a bojovnosťou v lepšie zdravotníctvo. Podieľala sa na riadení ošetrovateľského personálu počas 2. a 3. vlny pandémie, riadila personál pri organizácii pilotného očkovania v Trenčíne, či zabezpečovala mobilné očkovacie jednotky prevádzkovaných Fakultnou nemocnicou Trenčín.

OZ SAPA preto vníma  jej vymenovanie za štátnu tajomníčku ako významný míľnik, že jej vymenovanie môže priniesť zásadné zmeny do fungovania zdravotníctva na Slovensku a zároveň môže byť tou osobou, ktorá otvorí  nové kľúčové diskusie o riešení problémov s cieľom zlepšiť nelichotivý stav zdravotníctva na Slovensku.

Rovnako si vážime, že Lenka Dunajová Družkovská je nielen skúsená vo svojom odbore, ale aj rozvážna, svedomitá, ľudská kolegyňa a čestný človek.